Czwartek, 21 stycznia 2021, Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Header 1 Header 2 Header 3 Header 4 Header 5 Header 6 Header 7 Header 8 Header 9 Header 10 Header 11 Header 12 Header 13 Header 14

Prosto z Brukseli

Przegląd budżetu UE zaakceptowany przez Komisję

Komisja Europejska zaakceptowała 19 października przegląd budżetu UE. Proponuje, by kolejna perspektywa finansowa była przyjmowana nie na siedem lat - jak dotychczas - a na dziesięć. Poza składkami z poszczególnych krajów budżet UE miałby być zasilany z nowych źródeł, jak europodatek. Polityka spójności pozostawałaby unijna.

Dokument, przygotowany przez komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, to analiza obecnego budżetu unijnego na lata 2007-2013 z jego wadami i zaletami, tak by wyciągnąć lekcje przed oczekiwaną w połowie przyszłego roku propozycją nowej wieloletniej perspektywy. Choć dokument nie wskazuje jeszcze jak duży powinien być to budżet UE, to już sygnalizuje kilka zmian, m.in. wydłużenie obecnej siedmioletniej perspektywy do 10 lat. Po pięciu latach nastąpi rewizja budżetu, która umożliwi skorzystanie z 5 proc. rezerwy i przesunięcia wydatków pomiędzy poszczególnymi politykami UE.


Spotkanie ekspertów w sprawie Polskiej Prezydencji 2011

W czwartek, 14 października, odbyło się trzecie spotkanie ministra Mikołaja Dowgielewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Przygotowań do Prezydencji z Zespołem Ekspertów Zewnętrznych. Tym razem konsultacje były okazją do debaty o zadaniach i priorytetach programowych polskiej Prezydencji. Podstawą do wymiany zdań były prezentacje wiodących w danych tematach resortów, które następnie zostały poddane ocenie i dyskusji.

Uwarunkowania polskiej Prezydencji były również tematem popołudniowego spotkania Zespołu Ekspertów z Prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką. Punktem wyjścia do dyskusji były konsekwencje kryzysu finansowego oraz perspektywy na rok 2011.


Pięć polskich miast-kandydatów na Europejską Stolicę Kultury 2016

Podczas konferencji prasowej 13 października, która zakończyła pierwszy etap konkursu o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił tzw. „krótką listę” miast zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Na liście znalazły się Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa, Wrocław.

Spośród znajdujących na liście miast specjalnie powołana Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rekomenduje jedno miasto w II etapie konkursu ESK 2016.

Przeprowadzenie tzw. „selekcji końcowej” (II etapu) planowane jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po jej zakończeniu, na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominuje jedno miasto do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.


„UE nie istniałaby bez Solidarności”

UE nie istniałaby bez Solidarności - mówił na seminarium „Narodziny wolności”, zorganizowanym 11 października z okazji 30. rocznicy powstania ruchu, szef KE Jose Barroso. W Warszawie dyskutowali z tej okazji opozycjoniści z kilku krajów byłego bloku sowieckiego.

W seminarium, zorganizowanym przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, wzięli udział: były premier Tadeusz Mazowiecki, inicjatorka strajku gdańskich tramwajów w sierpniu 1980 r. Henryka Krzywonos oraz byli opozycjoniści z krajów Europy Środkowej: minister obrony Czech, sygnatariusz czechosłowackiej Karty 77 Alexandr Vondra, niekomunistyczny minister spraw zagranicznych NRD w 1990 Markus Meckel, współtwórca Węgierskiego Forum Demokratycznego Csaba Kiss oraz b. słowacki dysydent, sygnatariusz czechosłowackiej Karty 77 Jan Carnogursky.

 

Unia pomoże odśnieżyć Chopina

Aż 20 mln z 28 mln zł wydanych na sprzęt odśnieżający przez największe lotnisko w kraju pochodzi z funduszy unijnych.  Władze warszawskiego lotniska im. Chopina zapewniają, że w zimie nie powinno być problemów z funkcjonowaniem portu. By usprawnić odśnieżanie dróg startowych za 28 mln zł kupiło nowy sprzęt, z tego 20 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.

W tym sezonie port będzie korzystał z sześciu nowych zestawów odśnieżających składających się z pługa, ciągnika, oczyszczarki i umieszczonego na końcu wentylatora. Lotnisko dysponuje również zraszarką środków chemicznych do odladzania nawierzchni lotniskowych. Kolejne cztery zestawy lotnisko otrzyma w przyszłym roku.

Chopin jest największym portem lotniczym w Polsce. Zajmuje powierzchnię ok. 560 ha, ma dwie drogi startowe o długościach ponad 3,6 km oraz 2,8 km, dziewięć płyt postojowych, ponad 50 stanowisk postojowych. Port obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W roku 2009  na lotnisku odprawiono ponad 33 tys. ton towarów oraz 8,3 mln pasażerów. W tym roku z lotniska skorzystało już ok. 7 mln podróżnych.

( na podstawie biuletynu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie oraz informacji ze stron internetowych poświęconych tematyce unijnej, szczególnie polecamy stronę www.eurokasa.pb.pl )

 

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.