Czwartek, 24 czerwca 2021, Jana, Danuty, Janiny
Header 1 Header 2 Header 3 Header 4 Header 5 Header 6 Header 7 Header 8 Header 9 Header 10 Header 11 Header 12 Header 13 Header 14

NIESPODZIEWANA ZMIANA MIEJSC

Chyba za słabo trzymaliście Państwo kciuki. To zrozumiałe – wakacje, urlopy… No i stało się. Po ocenie merytorycznej, która uplasowała projekt Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze na miejscu 9. gwarantującym dofinansowanie, po ocenie strategicznej przyznawanej przez Instytucję Zarządzającą, czyli Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, nastąpiła niespodziewana zmiana miejsc i wylądowaliśmy na miejscu 18., czyli krótko mówiąc na liście rezerwowej.

Na finiszu prześcignęli nas beneficjenci, którzy po ocenie merytorycznej znajdowali się daleko za nami, jak np.   Gmina Orneta ( miejsce 15. ), Samorząd Województwa ( miejsce 17. ), czy Fundacja Borussia  ( miejsce 22. ) Ba, w wyścigu po unijne złotówki nawet na liście rezerwowej wyprzedzili nas beneficjenci z dalszych pozycji: parafia św. Wojciecha z Lidzbarka Welskiego ( 25. miejsce po ocenie merytorycznej ), Gmina Dobre Miasto ( 20. ), Gmina Miasto Działdowo ( 10. ),  SPZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie ( 26. ). To wszystko w wyniku dostawienia dodatkowych punktów przez Zarząd. Każdy beneficjent mógł maksymalnie otrzymać ich dwadzieścia. Nie wszyscy mieli to szczęście.  Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe otrzymały na strategicznej tylko po 5 punktów. Myślę, że wszyscy chcielibyśmy poznać kryteria takiej, a nie innej oceny.  Czyżbyśmy byli beneficjentami drugiej kategorii? Nie jesteśmy przecież kosmitami, a pełnoprawnymi mieszkańcami województwa warmińsko-mazurskiego. A może samorządowcy dbają tylko o interesy samorządów, co nie jest bez znaczenia przed jesiennymi wyborami samorządowymi? Wśród 11. finalistów dziewięciu reprezentuje samorządy trzech szczebli.

Można powiedzieć : szkoda, bo to duża strata dla ok. 30-tysięcznej rzeszy naszych mieszkańców.  Za pieniądze z konkursu zamierzaliśmy poprawić dostępność miejsc parkingowych dla zmotoryzowanych, stworzyć przyjazne warunki wypoczynku i rekreacji dla dzieci i młodzieży, poprawić bezpieczeństwo mieszkańców poprzez instalację systemu monitorującego i polepszyć funkcjonalność ciągów komunikacyjnych poprzez remont uliczek osiedlowych i chodników. Najstarsze zasoby spółdzielcze w Olsztynie, pomimo prowadzonych przez spółdzielnię remontów i modernizacji, naprawdę tego potrzebują.

Jest jednak przysłowiowe światełko w tunelu. Beneficjenci z listy rezerwowej mogą liczyć na oszczędności poczynione w pierwszej edycji konkursu, który miał miejsce w ubiegłym roku. Podobno, na skutek w różnicy w cenach z kosztorysów robionych w roku 2008, a obecnymi,  sięgającej od 20  do 30 proc. ich wartości, z ok. 117 mln zł , jakie były do podziału, pozostało jeszcze sporo złotówek. „Rezerwiści” mają się o tym przekonać pod koniec tego roku.   

Jak zawsze zapraszamy Państwa do obejrzenia załączników list rankingowych, które wyjaśnią to wszystko, co być może nie zostało  dopowiedziane. Szczególnie interesująca jest lista zbiorcza, na której wyraźnie widać zasady punktowania podczas oceny strategicznej. Warto ją czytać porównując z listą po ocenie merytorycznej, którą zainstalowaliśmy razem z poprzednią informacją na temat.

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat lub click here to download the PDF file.

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat lub click here to download the PDF file.

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat lub click here to download the PDF file.

© 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.